Czy znamy zabytki w naszej okolicy?

Zabytki są częścią naszej kultury, pokazują naszą tożsamość i jednocześnie łączą nas z tym co było. To oznacza, że powinniśmy o nie dbać, ale jednocześnie też, powinniśmy znać te zabytki, które znajdują się w naszej najbliższej okolicy. Dlatego też, może warto sięgnąć po jakieś roczniki, kroniki czy naukowe opracowania dotyczące naszego regionu, sprawdzić co ważnego się tutaj działo, jakie wydarzenia wiążą się z tymi miejscami, budynkami, a następnie spróbować je odnaleźć? Może się okazać, że poza zabytkami, które są nieruchomościami, z naszej okolicy w muzeach znajduje się również wiele różnych dokumentów, obrazów, dawnych ksiąg, a to oznacza, że takie rzeczy również warto sprawdzić i obejrzeć.

Warto poszerzać swoją wiedzę

Oczywiście im lepiej będziemy znali historię swojej okolicy tym będzie lepiej, tym łatwiej później w ciekawy sposób będzie nam również przekazać ją naszym dzieciom. To oznacza, że nie tylko powinniśmy odnaleźć te miejsca na mapie, ale również powinniśmy próbować jak najwięcej się o nich dowiedzieć.

To oznacza, że będziemy musieli szukać starych wpisów na temat danych budynków i miejsc, albo trzeba będzie sprawdzić, czy nie powstały już jakieś książki na ich temat. Im więcej będziemy o nich wiedzieli, tym lepiej poznamy swoją okolicę i tym ciekawsza będzie się ona wydawała. Jeśli na temat jakiegoś miejsca, poza faktami będziemy mieli różnego rodzaju legendy, to również warto się z nimi zapoznać. Tym bardziej, że niejednokrotnie potrafią one rozpalić wyobraźnię, a to będzie oznaczało, że taka legenda może na dłużej zapaść w pamięć naszemu dziecku. Kto wie, może to właśnie za jej sprawą, łatwiej będzie mu zapamiętać to miejsce i kiedy dorośnie postanowi do niego wrócić, tak aby bliżej poznać jego historię? Tym razem już tą opartą na faktach?

www.galeriaprzydasie.org

Specjalne wyprawy

Ludzie coraz bardziej zdają sobie sprawę z tego, jak ważne jest to, aby znać historię swojego regionu, miejsca w którym się żyje i z którego się wywodzi.

To właśnie powoduje, że coraz częściej można się spotkać z organizacją różnego rodzaju wycieczek czy zabaw terenowych. Podczas tych pierwszych spaceruje się z przewodnikiem, który opowiada o tych najważniejszych miejscach w naszych rejonach i historii, która się z nimi wiąże. W tych drugich niejednokrotnie samodzielnie odkrywamy te opowieści, kierując się wskazówkami zamieszczonymi w takich grach i odczytując tabliczki, które są tam umieszczone. Bez względu na to, którą z tych form wybierzemy, najważniejsze w tym wszystkim będzie to, że po prostu będziemy poznawać nasze okolice, będziemy się o nich więcej dowiadywać, a co za tym idzie, staną się nam one bliższe. Dzięki temu także ważniejsze będzie dla nas to, aby te zabytki były zadbane i żeby nie popadały w ruinę.

Warto zobaczyć czy w naszym rejonie nie są organizowane tego typu wyprawy. Może się wówczas okazać, że będzie to fajna forma poznawania najbliższej okolicy, a przy okazji będziemy mogli także poznać wielu ciekawych ludzi.