Zabytki nie muszą być nudne

www.pik.legnica.pl

Jest spore grono ludzi, którzy uważają, że zabytki są nudne, że to starocie, którym nie warto poświęcać zbyt dużo uwagi, bo przecież to co minęło nie jest już ważne. Takie podejście nie jest dobre, bo przecież zabytki łączą nas z minionymi pokoleniami, pokazują nam skąd się wzięliśmy, pozwalają nam na budowanie naszej tożsamości i jedności z innymi ludźmi. Poza tym, jest coraz więcej ciekawych propozycji, w których pokazywane są zabytki i to w taki sposób, że wcale nie są one nudne. Tym bardziej, że w tym ciekawym pokazywaniu zabytków bardzo pomocna jest obecnie technologia, która pozwala nam na tworzenie niesamowitych rzeczy.

Jak to wszystko połączyć?

Jeżeli chcemy poznawać zabytki, poprzez chodzenie od gabloty do gabloty i oglądanie różnego rodzaju przedmiotów, które tam leżą, a które odnoszą się do naszych przodków, to faktycznie może się okazać, że takie ich poznawanie będzie nudne.

Z drugiej jednak strony pamiętajmy, że coraz częściej zabytki te są pokazywane w bardzo atrakcyjny sposób. Przede wszystkim możemy korzystać z multimedialnych tablic, na których wyświetlana będzie historia danego zabytku, a która jednocześnie będzie pokazana w bardzo przystępny sposób. Dodatkowo jeszcze trzeba tutaj wspomnieć, że przy takich zabytkach często mamy możliwość odsłuchania ich historii, a więc to także może się okazać ciekawszą formą ich poznawania, niż samodzielne czytanie informacji zamieszczonych przy gablotach. Czasami także przy takich zabytkach proponowane są różnego rodzaju gry interaktywne, które z jednej strony pozwolą nam sprawdzić naszą wiedzę i zobaczyć jak wiele udało nam się zapamiętać, a z drugiej pomogą nam utrwalić wiedzę na ich temat. Takie przedstawienie zabytków jest bardzo ciekawe, a to z kolei sprawia, że nawet dzieci z chęcią będą chciały się w to wszystko zagłębić.

Kto wie, może w ten sposób wszczepimy naszemu potomstwu miłość do zabytków i zostaną oni specjalistami od tych zagadnień?

Odpowiednie przygotowanie

Jeśli chcemy, żeby kontakt z zabytkami był czymś ciekawym, to na początek powinniśmy się do tego dobrze przygotować. To oznacza, że powinniśmy poznać historię danego miejsca, jego zabytków, jak najwięcej na ten temat czytać, czy nawet jeśli jest taka możliwość, to obejrzeć filmy poświęcone temu zagadnieniu. Wówczas będzie istniała szansa na to, że zabytki o których wcześniej się czegoś dowiedzieliśmy, takie na temat których poznaliśmy jak najwięcej informacji, staną nam się bliższe. A więc kiedy znajdziemy się już w ich pobliżu, będziemy mogli je zobaczyć, a może i dotknąć, to będziemy mieli do nich zupełnie inny stosunek, niż do tych zabytków, których historia będzie nam całkowicie obca i o których nie będziemy mieli najmniejszego pojęcia. Warto zobaczyć jakie mamy tutaj możliwości, przekonać się, gdzie w ciekawy sposób są przedstawione zabytki, tak abyśmy mieli pewność, że nasza wyprawa będzie niesamowita.

Takie połączenie bliskości zabytków z nowoczesną technologią może sprawić, że to wszystko czego się tam dowiemy, zostanie w naszej pamięci na znacznie dłuższy czas.