O zabytki należy dbać we właściwy sposób

To co stworzyli ludzie żyjący przed nami jest niesamowicie ważne. Jest takim pomostem, który nas z nimi łączy, który pokazuje co kiedyś było ważne, jak kiedyś tworzono różne rzeczy, z jakich materiałów, w jakim stylu. Dlatego właśnie tak ważne w tym wszystkim jest to, abyśmy dbali o te pozostałości po minionych pokoleniach, abyśmy dbali o te zabytki, które po nich pozostały, tak żeby jeszcze kolejne pokolenia także mogły z nich korzystać. Tylko wówczas zachowamy ciągłość tożsamości i nie będziemy musieli się martwić, że zniknie coś naprawdę ważnego, co też odnosi się do kultury w której żyjemy.

Jak to należy robić?

Zastanawiamy się, w jaki sposób powinniśmy dbać o zabytki? Przede wszystkim należy je odnaleźć, dokładnie opisać i skatalogować, tak aby wiedzieć, na które miejsca zwrócić szczególną uwagę. Poza tym, warto także znaleźć ludzi, którzy na co dzień będą zajmowali się tymi zabytkami. Sprzątali dookoła nich, sprawdzali w jakim są one stanie, a jeśli nadal w jakiś sposób się z nich korzysta, co niejednokrotnie ma miejsce w przypadku różnych nieruchomości, będą pilnowali, aby nie zachodziły w nich żadne zmiany, które nie zostały zatwierdzone przez specjalistów i które całkowicie mogłyby odmienić wizerunek danego miejsca i sprawić, że zatraci ono charakter zabytku. Takie działania są niezwykle ważne, bo to właśnie one pozwalają zachować dotychczasowy kształt i wygląd danego miejsca, co szczególnie łatwo zmienić w przypadku zabytków, które są nieruchomością. Trochę inaczej to wygląda, gdy mamy do czynienia z ruchomymi zabytkami, takimi jak wazy, obrazy czy biżuteria, tutaj już tak łatwo nie wprowadzimy żadnych zmian, które mogłyby sprawić, że zatracą one swój pierwotny charakter.

www.ktp.edu.pl

Na to zwróćmy uwagę

Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że w wielu różnych muzeach mamy do czynienia z zabytkami.

Zazwyczaj gdy o nich myślimy, jako zabytek mamy przed oczami jakiś budynek, kościół czy zamek. Jednak pamiętajmy, że zabytkami są także obrazy, kielichy, dawne stroje, dokumenty, a więc te wszystkie rzeczy, które bez trudu znajdziemy w muzeach, a które należały do ludzi żyjących w minionych epokach. Z takich zabytków możemy się bardzo wiele dowiedzieć o tym, co już było, a do tego takie ruchome zabytki są łatwiejsze, jeśli chodzi o troskę o nie. Tutaj są one schowane w gablocie i nie musimy się martwić, że ulegną zniszczeniu. Odpowiednio przygotowani pracownicy nie tylko je skatalogowali i wystawili w dobrze przygotowanych warunkach. Oni co jakiś czas przeglądają te ruchome zabytki, sprawdzają jak się prezentują, czy nic złego się z nimi nie dzieje. Jeśli zachodzi taka potrzeba, dokonują niezbędnych napraw, jednocześnie pilnując, aby nie zatraciły one swojego pierwotnego wyglądu. Warto zobaczyć jakie mamy tutaj możliwości, przyjrzeć się temu, co możemy zaliczyć do zabytków i w jaki sposób należy o nie dbać. Możliwości jest tutaj naprawdę sporo, a to wszystko oznacza, że trzeba mieć ogromną wiedzę na ten temat, tak aby zrobić wszystko dokładnie tak, jak należy. Żeby zadbać o dany zabytek i go przypadkowo nie zniszczyć.